Dovolená a zájezdy Turecko

Detail státu

Turecko Turecko - transparent

Nabízíme 678 ubytovacích kapacit za cenu 6 990 Kč - 411 450 Kč.

Destinace:

Dovolená v Turecku vás zavede do země s nádechem Orientu, ležící na poloostrově Malá Asie a z menší části v jihovýchodní Evropě. Už samotná poloha napovídá, že se zde snoubí několik světů a kultur najednou.

Leží na pomezí Evropy (3% území) a Asie (poloostrov Malá Asie neboli Anatolie), omývají jej Středozemní moře z jihozápadu a vnitrozemské Černé moře ze severu. Pevninskou hranici má na severu s Řeckem, Bulharskem a Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbajdžánem a Iránem a na jihu s Irákem a Sýrií. Na území se nacházejí strategicky významné úžiny Bospor a Dardanely spojené Marmarským mořem.

Turecku udávají krajinný ráz především planiny a horstva Malé Asie - například pohoří Taurus nebo Pontské. Nejvyšší horou je biblicky významný Ararat (5166 m) na hranicích s Arménií. Střed poloostrova tvoří náhorní plošina Anatolia, při pobřeží se táhnou nižší planiny. K nejdůležitějším vodním tokům patří řeky Kizilirmak, Eufrat a Tigris. Na jihovýchodě a jihozápadě se rozkládají četná jezera (například Tuz, Van).

Dovolená v Turecku vás zavede do země se 68 miliony obyvatel, z nichž 57% žije na venkově. Nejhustěji osídleny jsou západní pobřeží oblasti. Nejdůležitější města jsou Istanbul (10 milionů obyvatel), hlavní město Ankara (4 miliony obyvatel) a Izmir (2,7 milionů obyvatel).

Díky své rozloze a nadmořské výšce je podnebí velice rozmanité. Zájezdy do Turecka jsou skvělé pro milovníky subtropického podnebí. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45°C, na hornatém východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší. Zima je nejchladnější v horách východě a celkově v celé Anatólii, zatímco na západních mořských pobřežích je mírnější. Klimaticky lze zemi rozdělit do několika různých pásem.

 • Pobřeží Středozemního a Egejského moře - Podnebí je tady teplejší, s horkým létem a vcelku mírnou zimou. Stejné podnebí má také Istanbul a Thrákie. V Istanbulu jsou letní teploty kolem 30°C, v zimě bývá spíš deštivo a mírně nad nebo pod 0°C. U Středozemního moře je poměrně vysoká vlhkost vzduch a přes léto bývá kolem 40°C a v zimě mírně pod 0°C.
 • Pobřeží Černého moře - Černomořské pobřeží má mírné klima s častými dešti a vysokou vlhkostí vzduchu. Léto je mírné a deštivé. Spadne tady nejvíce srážek v zemi, až 3x i 5x víc srážek než jinde. Zima bývá chladná.
 • Anatolská plošina - Ve střední Anatolíi jsou horká a suchá léta, zima bývá velmi chladná. Teploty dosahují v létě 40°C, v zimě až -25°C. Nejpříjemnějším obdobím je konec jara a začátek podzimu.

Na východě země panuje celoročně chladnější podnebí. V létě se však teploty mohou vyšplhat k 38°C, v zimě může na některých místech být až -43°C. Vrcholky hor bývají téměř po celý rok zasněžené. Během zimy mohou být kvůli množství sněhu některé oblasti obtížně nepřístupné. Některé horské silnice a průsmyky bývají v tuto dobu uzavřené.

Na území Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Nesmazatelné stopy zanechali Chetité, jejichž tajemství lidstvu poodhalil český orientalista Bedřich Hrozný. Dále se zde rozpínaly říše Peršanů, Trojanů, Frýgů a Lýdů. Spousta jedinečných památek pochází z období nadvlády Řeků a Římanů, muslimských Seldžuků. Opěvovaný novodobý hrdina, který se navěky zapsal do paměti celého národa, byl Mustafa Kemal zvaný Atatürk neboli „Otec Turků“. Spolu s revolučním hnutím založil republiku, ujal se funkce prezidenta a nasměroval zemi evropským směrem. Dodnes je Turky uctíván a jeho sochu nebo obraz spatříte téměř na každém kroku.

Zájezdy do Turecka okouzlí milovníky krásné přírody, historických památek nebo koupání v průzračně čistém moři a odpočinku na pláži. Země vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání. Pobřeží dlouhé téměř 8 000 km, je lemované krásnými plážemi. Ty nejkrásnější vás čekají na Turecké riviéře. Území dnešního Turecka je právem považováno za pokladnici historických skvostů. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Naleznete zde i dva ze sedmi divů světa – mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efesu.

Zájezdy a dovolená Turecko – Vaše cesta za krásami Země s Optitravel.

Užitečné informace pro dovolenou v Turecku:

 • Očkování - V současné době není žádná očkovací povinnost.
 • Cestovní doklady  - Podmínkou pro vstup do země je cestovní pas s platností min. další 3 měsíce. Vízová povinnost pro turisty je od roku 2005 zrušena, ale nadále platí pro cestování za jiným, než turistickým účelem a pro pobyt delší než 90 dnů. 
 • Oficiální název (česky): Turecká republika
 • Hlavní město: Ankara
 • Rozloha: 780 580 km2
 • Počet obyvatel: 68 109 469
 • Měna: nová turecká lira
 • Úřední jazyk: turečtina
 • Náboženství: islám (sunnitský), malé skupiny pravoslavných křesťanů
 • Státní zřízení: republika
 • Časový posun: + 1 hodina oproti SEČ

Výsledky hledání
Náš tip
Turecká riviéra

Turecká riviéra

Turecko » Turecká riviéra » Antalya

4 termíny / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: - Odlet: - Odjezd z: 0 míst

vlastní

Náš tip
Aroma

Aroma

Turecko » Turecká riviéra » Alanya » Kleopatra

220 termínů / 154 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS, KSC Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Sevki Bay

Sevki Bay

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

75 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Fortuna 3* Alanya

Fortuna 3* Alanya

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

23 termínů / 19 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Sweet

Sweet

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

40 termínů / 3 Last minute / 0 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Caligo

Caligo

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

270 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN, PL Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Kleopatra Euro

Kleopatra Euro

Turecko » Turecká riviéra » Alanya » Kleopatra

322 termínů / 218 Last minute / 0 First minute

Strava: PL, Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS, KSC Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Gardenia Beach

Gardenia Beach

Turecko » Turecká riviéra » Alanya » Okurcalar

112 termínů / 18 Last minute / 94 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, BTS, KSC Odjezd z: 0 míst

letecky LM FM

Náš tip
Doris Aytur

Doris Aytur

Turecko » Turecká riviéra » Antalya

67 termínů / 23 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjezd z: 0 míst

letecky LM

Náš tip
Viking Apart

Viking Apart

Turecko » Turecká riviéra » Kemer

60 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: BS Odlet: PRG Odjezd z: 0 míst

letecky


další nabídky >