Dovolená a zájezdy Turecko

Detail státu

Turecko Turecko - transparent

Nabízíme 503 ubytovacích kapacit za cenu 7 337 Kč - 294 990 Kč.

Destinace:

Dovolená v Turecku vás zavede do země s nádechem Orientu, ležící na poloostrově Malá Asie a z menší části v jihovýchodní Evropě. Už samotná poloha napovídá, že se zde snoubí několik světů a kultur najednou.

Leží na pomezí Evropy (3% území) a Asie (poloostrov Malá Asie neboli Anatolie), omývají jej Středozemní moře z jihozápadu a vnitrozemské Černé moře ze severu. Pevninskou hranici má na severu s Řeckem, Bulharskem a Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbajdžánem a Iránem a na jihu s Irákem a Sýrií. Na území se nacházejí strategicky významné úžiny Bospor a Dardanely spojené Marmarským mořem.

Turecku udávají krajinný ráz především planiny a horstva Malé Asie - například pohoří Taurus nebo Pontské. Nejvyšší horou je biblicky významný Ararat (5166 m) na hranicích s Arménií. Střed poloostrova tvoří náhorní plošina Anatolia, při pobřeží se táhnou nižší planiny. K nejdůležitějším vodním tokům patří řeky Kizilirmak, Eufrat a Tigris. Na jihovýchodě a jihozápadě se rozkládají četná jezera (například Tuz, Van).

Dovolená v Turecku vás zavede do země se 68 miliony obyvatel, z nichž 57% žije na venkově. Nejhustěji osídleny jsou západní pobřeží oblasti. Nejdůležitější města jsou Istanbul (10 milionů obyvatel), hlavní město Ankara (4 miliony obyvatel) a Izmir (2,7 milionů obyvatel).

Díky své rozloze a nadmořské výšce je podnebí velice rozmanité. Zájezdy do Turecka jsou skvělé pro milovníky subtropického podnebí. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45°C, na hornatém východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší. Zima je nejchladnější v horách východě a celkově v celé Anatólii, zatímco na západních mořských pobřežích je mírnější. Klimaticky lze zemi rozdělit do několika různých pásem.

 • Pobřeží Středozemního a Egejského moře - Podnebí je tady teplejší, s horkým létem a vcelku mírnou zimou. Stejné podnebí má také Istanbul a Thrákie. V Istanbulu jsou letní teploty kolem 30°C, v zimě bývá spíš deštivo a mírně nad nebo pod 0°C. U Středozemního moře je poměrně vysoká vlhkost vzduch a přes léto bývá kolem 40°C a v zimě mírně pod 0°C.
 • Pobřeží Černého moře - Černomořské pobřeží má mírné klima s častými dešti a vysokou vlhkostí vzduchu. Léto je mírné a deštivé. Spadne tady nejvíce srážek v zemi, až 3x i 5x víc srážek než jinde. Zima bývá chladná.
 • Anatolská plošina - Ve střední Anatolíi jsou horká a suchá léta, zima bývá velmi chladná. Teploty dosahují v létě 40°C, v zimě až -25°C. Nejpříjemnějším obdobím je konec jara a začátek podzimu.

Na východě země panuje celoročně chladnější podnebí. V létě se však teploty mohou vyšplhat k 38°C, v zimě může na některých místech být až -43°C. Vrcholky hor bývají téměř po celý rok zasněžené. Během zimy mohou být kvůli množství sněhu některé oblasti obtížně nepřístupné. Některé horské silnice a průsmyky bývají v tuto dobu uzavřené.

Na území Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Nesmazatelné stopy zanechali Chetité, jejichž tajemství lidstvu poodhalil český orientalista Bedřich Hrozný. Dále se zde rozpínaly říše Peršanů, Trojanů, Frýgů a Lýdů. Spousta jedinečných památek pochází z období nadvlády Řeků a Římanů, muslimských Seldžuků. Opěvovaný novodobý hrdina, který se navěky zapsal do paměti celého národa, byl Mustafa Kemal zvaný Atatürk neboli „Otec Turků“. Spolu s revolučním hnutím založil republiku, ujal se funkce prezidenta a nasměroval zemi evropským směrem. Dodnes je Turky uctíván a jeho sochu nebo obraz spatříte téměř na každém kroku.

Zájezdy do Turecka okouzlí milovníky krásné přírody, historických památek nebo koupání v průzračně čistém moři a odpočinku na pláži. Země vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání. Pobřeží dlouhé téměř 8 000 km, je lemované krásnými plážemi. Ty nejkrásnější vás čekají na Turecké riviéře. Území dnešního Turecka je právem považováno za pokladnici historických skvostů. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Naleznete zde i dva ze sedmi divů světa – mauzoleum v Halikarnassu a Artemidin chrám v Efesu.

Zájezdy a dovolená Turecko – Vaše cesta za krásami Země s Optitravel.

Užitečné informace pro dovolenou v Turecku:

 • Očkování - V současné době není žádná očkovací povinnost.
 • Cestovní doklady  - Podmínkou pro vstup do země je cestovní pas s platností min. další 3 měsíce. Vízová povinnost pro turisty je od roku 2005 zrušena, ale nadále platí pro cestování za jiným, než turistickým účelem a pro pobyt delší než 90 dnů. 
 • Oficiální název (česky): Turecká republika
 • Hlavní město: Ankara
 • Rozloha: 780 580 km2
 • Počet obyvatel: 68 109 469
 • Měna: nová turecká lira
 • Úřední jazyk: turečtina
 • Náboženství: islám (sunnitský), malé skupiny pravoslavných křesťanů
 • Státní zřízení: republika
 • Časový posun: + 1 hodina oproti SEČ

Výsledky hledání
Náš tip
Grand Okan

Grand Okan

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

735 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Marina Suites

Marina Suites

Turecko » Egejský region » Kusadasi

180 termínů / 0 Last minute / 180 First minute

Strava: PL Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Aspen

Aspen

Turecko » Turecká riviéra » Antalya

325 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: SN Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Smartline Kaptan

Smartline Kaptan

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

325 termínů / 0 Last minute / 0 First minute

Strava: PL Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky

Náš tip
Kahya

Kahya

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

1515 termínů / 0 Last minute / 635 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Side Star Elegance

Side Star Elegance

Turecko » Turecká riviéra » Side

2153 termínů / 0 Last minute / 834 First minute

Strava: Al, UAI Odlet: PRG, BRQ, OSR, PED, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Paloma Pasha Resort

Paloma Pasha Resort

Turecko » Egejský region

290 termínů / 0 Last minute / 158 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Paloma Renaissance Resort & Spa

Paloma Renaissance Resort & Spa

Turecko » Turecká riviéra » Kemer

620 termínů / 0 Last minute / 295 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, PED, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Spice Hotel & Spa

Spice Hotel & Spa

Turecko » Turecká riviéra » Belek

816 termínů / 0 Last minute / 620 First minute

Strava: Al, UAI Odlet: PRG, BRQ, OSR, PED, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM

Náš tip
Sunprime C-Lounge

Sunprime C-Lounge

Turecko » Turecká riviéra » Alanya

1254 termínů / 0 Last minute / 826 First minute

Strava: Al Odlet: PRG, BRQ, OSR, PED, VIE Odjezd z: 0 míst

letecky FM


další nabídky >