Dovolená a zájezdy Island

Detail státu

Island Island - transparent

Nabízíme 16 ubytovacích kapacit za cenu 20 868 Kč - 69 990 Kč.

Dovolená na Islandu vás naprosto okouzlí, protože poznáte zemi rozmanitou a především s téměř nedotčenými přírodními krásami. Je to země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých nedostupných hor ale i dalekosáhlých lávových pustin. Na zdánlivě malém území naleznete takovou různorodost, jako téměř nikde jinde. Možná vám přijde drsný a strohý, možná přívětivý a stále živý. Každý návštěvník ovšem shledá to, že dovolená na Islandu je naprosto jedinečný zážitek.

Island je ostrovní republika těsně pod severním polárním kruhem. Nejbližším sousedem je Skotsko z jihovýchodní strany, které je vzdálené 790 km, z východu je to Norsko vzdálené 970 km a ze západu Grónsko vzdálené 287 km. Ostrov je dlouhý 500 km a široký 300 km. Ostrov patří do Středoatlantského hřbetu, který se táhne celým Atlantikem mezi oběma kontinenty. Obyvatelé ostrova vyrůstají ve specifickém izolovaném drsném prostředí vulkanicky aktivní oblasti.

Zájezdy na Island vás zavedou na druhý největší ostrov v Evropě s rozlohou 103 125 km². Jeho pobřeží je zejména na severu velmi členité, s fjordy. Povrch ostrova je sopečný s náhorními plošinami, je zde mnoho činných sopek a horkých pramenů. Cca desetinu plochy pokrývají ledovce, jsou tu četná jezera. Většina povrchu je bez vegetace, sem tam jsou louky a řídké lesíky.

Počasí patří k nejvíce proměnlivým na světě. I když pouhý název v nás vyvolává představu studené a chladné země, průměrné roční teploty jsou 4 °C, což je zhruba od 9 °C více, než by odpovídalo zeměpisné šířce. Příčinou tohoto jevu je Golfský proud, který přivádí teplé vodní masy k jihozápadnímu pobřeží. Průměrná zimní teplota v lednu je do 2 °C do -1 °C. Na severu je to -5 °C až -15 °C. V létě (červenec) činí průměrná teplota 7 °C až 12 °C. Proto si na zájezdy na Island přibalte teplé oblečení.

Prvními známými návštěvníky ostrova byly irští mniši na konci 8. století. Od 70. let 9. století začali ostrov kolonizovat převážně norští osadníci. V roce 930 byl na Islandu vytvořen Alting, nejstarší parlament na světě (s výjimkou krátkého období 1800-1843) působí dodnes. Až do poloviny 13. století existovala nezávislá republika, která se v letech 1262-64 dostala pod norskou nadvládu a v roce 1380 spolu s Norskem pod dánskou svrchovanost (Kalmarská unie). V následujících staletích Dánové obsadili většinu světských i církevních úřadů a postupně získali i silné hospodářské pozice. Po nacistické okupaci Norska a Dánska obsadily Island v květnu 1940 na základě úmluvy s islandskou vládou o obraně ostrova britské jednotky, v červenci 1941 byly vystřídány americkými oddíly. Lidové referendum v květnu 1944 rozhodlo ve prospěch okamžitého zrušení dosavadního svazku s Dánskem a 17. 6. 1944 byla vyhlášena republika.

Island je bezesporu fascinující země, není to ale podívaná úplně pro každého. Hlavním důvodem, proč se na tento ostrov vypravit, je pochopitelně místní čarokrásná příroda. Navnadit na dovolenou na Islandu Vás mohou národní parky, sopky ale především dokonalá krása vodopádů, která je pro tento ostrov nejvíce charakteristická. O tom, že je jednou z geologicky nejaktivnějších lokalit světa, se každý návštěvník může přesvědčit návštěvou některé z mnoha geotermálních oblastí nebo míst zasažených nedávnými sopečnými erupcemi. Při pohledu na pozůstatky výbuchů nebo při pozorování páry stoupající z otvorů v zemi a prosycující okolí sirným zápachem vám bude náhle velmi zřetelné, proč má v této zemi takovou tradici víra v elfy a další mýtické bytosti. Ta ani dnes není historickým přežitkem a velká část obyvatel země ji stále bere zcela vážně. Pokud vás přitahuje duch starého Severu a kultura s tímto regionem spojená, pak asi nenajdete lepší místo, kam zamířit.

Zájezdy a dovolená Island – Vaše cesta za krásami Země s Optitravel.

Užitečné informace o dovolené na Islandu:

 • Očkování - Očkování není povinné, je dobré se pojistit jako kamkoli jinam, zdravotnická zařízení jsou k dispozici na mnoha místech a cestovatel si nemusí dělat starosti, platba u lékaře probíhá většinou v hotovosti.
 • Cestovní doklady -  je třeba mít cestovní pas (nebo průkaz totožnosti), který je platný minimálně 3 měsíce od příjezdu. Vízum není potřeba, pokud zde netrávíte delší dobu než 3 měsíce.
 • Oficiální název (česky): Islandská republika
 • Hlavní město: Reykjavík
 • Rozloha: 103 125 km2
 • Počet obyvatel: 316 252 (rok 2007)
 • Měna: islandská koruna (ISK)
 • Úřední jazyk: islandština
 • Náboženství: protestanté 96,2%, římští katolíci 1%, bez vyznání 1,4%, ostatní 1,4%
 • Státní zřízení: republika
 • Časový posun: - 1 hodina oproti SEČ

Výsledky hledání

další nabídky >